+ 421 2 321 484 00 info@ribsk.eu

Rok 2009: Myslel som si, že prídem o všetko a spanikáril som

Myšlienkami  sa vraciam do  obdobia, kedy mi situácia na finančných trhoch nedala spávať.

Akcie sa každý deň pohybovali o 8 či 10 percent smerom nahor i nadol. Navyše, globálny finančný systém bol podľa aktuálnych správ v totálnom rozklade. Každým dňom viac firiem a bánk krachovalo. Banky po celom svete odmietali požičiavať komukoľvek, vrátane iných bánk. Zachytil som správy, že mali zbankrotovať prakticky všetky európske banky alebo prinajmenšom väčšina z nich. Americké banky sa zlučovali takou rýchlosťou, že som sa bál, že do pár týždňov ostane len jedna. A jej osud sa dal tiež predpovedať – buď padne alebo ju bude musieť zachraňovať americká vláda. Vyzeralo to, že systém sa zrúti, a s ním aj svetový obchod a globálna ekonomika. Predtým som v investičných dotazníkoch vyhlasoval, že som dynamický investor a investoval som veľa do akcií, a tiež mi nevadilo  byť občas v strate. Ale pri vtedajšej situácii ma panika ovládala natoľko, že som seriózne rozmýšľal nad predajom aj zvyšných akcií a akciových fondov, ktoré som ešte vlastnil. Rozmýšľal som nad nejakou hotovosťou alebo zlatom. Logika mi síce hovorila, že je to nezmysel, ale mal som strach, že sa situácia na investičnom trhu úplne zmení a všetko sa, s prepáčením, pokašle.

Rok 2020: Teraz už viem, že zachovať si chladnú hlavu je základ

S odstupom času som rád, že som v čase krízy nepodľahol panike natoľko, aby som vypredal všetky svoje akcie a akciové fondy. Aj napriek tomu, že v oblasti financií som doma, emócie ma ovládli natoľko, že som sa v danej krízovej situácii nezachoval najrozumnejšie. Sme jednoducho ľudia a emóciám podliehame. Preto je dôležité, aby sme sa pri investovaní vážne zamysleli, aké riziko sme schopní znášať a či nevlastníme vo svojom portfóliu priveľa akcií a akciových fondov.

Buď v pokoji a vydrž!

S investovaním bolo odjakživa spojené aj riziko, ktoré môže ovplyvniť psychickú pohodu človeka. Často sa stáva, že v čase veľkej finančnej krízy akcie lacno predáme, a to aj napriek tomu, že sme ich na vrchole draho kúpili. Hovoríme tomu, že zrealizujeme Buy-High-Sell-Low stratégiu.

Spravíme tak, pretože pri náhlom poklese hodnoty akcií podľahneme panike. Všetky alebo niektoré z nich vzápätí predáme, aby sme neprišli o všetko. Koniec koncov sme sa však pripravili o významnú časť úspor, a to je presne to, čo sme urobiť nechceli.

Už počas 2. svetovej vojny vo Veľkej Británii zľudovelo príslovie „Keep calm and carry on“. To platí aj pri investovaní do akcií. Ak príde kríza, treba „Byť v pokoji a vydržať“.

Prečo podliehame panike?

Pretože v takejto situácii sa zhorší aj vývoj domácej ekonomiky. Médiá začnú šíriť poplašné správy a ľudia majú tendenciu im veriť. Ty alebo tvoj partner/partnerka možno prídete o prácu, nastane problém so splácaním hypotéky a iných dlhov, a tak ďalej. Ak finančné problémy neprídu jednotlivo, ale v balíku, človek, ktorý vlastní akcie, logicky vidí riešenie problémov v ich odpredaní. Z psychologického hľadiska totiž stratu svojho majetku vnímame omnoho intenzívnejšie ako zisk. Odpredaj akcií však nie je riešením, ktoré ťa zbaví finančných problémov.

Riešenia pre väčší pocit istoty

Ak nie si dostatočne odolný a máš potrebu so svojím majetkom niečo urobiť pre väčší pocit istoty, zváž niekoľko riešení:

  1. Znížiť podiel akcií a nahradiť ich niečím iným

Je to najjednoduchšie riešenie, ktoré ti umožní lepšie spávať aj v prípade výrazných výkyvov na trhoch. Časť akcií by si mohol presunúť do iného investičného nástroja, napríklad do dlhopisov alebo nehnuteľností (cez realitné fondy). Ak však chceš na dlhopisoch zarobiť, musíš siahnuť po tých rizikovejších (výnosnejších). Zámerne nehovoríme o komoditách a menách, pretože tie majú nulový výnos.

  1. Staviť na ochrannú stratégiu

Na ochranu investícií pred poklesmi akciových trhov existuje celá škála stratégií, ktoré skúsený poradca pozná a dokáže ťa usmerniť. Tieto stratégie dokážu fungovať ako poistka proti poklesom. Ale ako každá poistka, ani táto nie je zadarmo. Čím viac ťa chráni pred výkyvmi na trhoch, tým viac si ukrajuješ z potenciálneho výnosu. Mal by si si preto zvážiť, akú vysokú cenu si ochotný zaplatiť za lepší spánok.

  1. Obmedziť prístup k investíciám

Pozitívny vplyv na dlhodobé zhodnotenie financií môže mať to, ak si obmedzíš prístup k svojim investíciám. Ukážkovým príkladom je 2. dôchodkový pilier. Človek sa k týmto úsporám nevie dostať skôr, ako v dôchodkovom veku. Aj v prípade prepadu trhov sa tak vyvaruješ zlých rozhodnutí (bráni ti to odpredať akcie a tak realizovať straty). Aj keď je pravda, že tu vieš tiež urobiť zlé rozhodnutie, a to presunúť svoje peniaze pod vplyvom paniky do garantovaného fondu.

Železná rezerva je „must“

Aby si mohol ponechať akcie v kľude a zároveň pokojne spával, potreboval by si mať ďalšie pomerne výrazné a hlavne dostupné úspory, tzv. železnú rezervu. Bez nej si totiž veľmi finančne zraniteľný. Zvyčajne sa uvádza minimálna suma, ktorá pokryje životné náklady po dobu 6 mesiacov, v prípade akýchkoľvek neočakávaných udalostí (finančná kríza, dlhodobé ochorenie, vážny úraz živiteľa rodiny a i.). Ak by však prišlo k veľkej ekonomickej kríze, akú sme zažili v rokoch 2008-2009, bolo by určite rozumnejšie mať rezervu vo výške nákladov na život na 2-3 roky. A to je nasporená suma, o ktorej môže drvivá väčšina Slovákov len snívať.

So svojim finančným poradcom by si sa mal preto určite zamyslieť nad tým, v akom pomere je tvoja finančná rezerva k plánovanej investícii do akcií, a čo je vlastne tvojou skutočnou prioritou – dlhodobé investovanie s cieľom financovať o niekoľko rokov kúpu domu alebo mať finančnú rezervu na bežný chod domácnosti v prípade neočakávaných problémov?

Akcie nie sú pre každého.

Je to naozaj tak. Tak, ako sa šaty nevyrábajú v jednej konfekčnej veľkosti, ani investovanie by sa nemalo príliš zovšeobecňovať. Ak práve rozmýšľaš nad tým, či máš vo svojich úsporách primeraný podiel akcií, rozmýšľaš správne. Ak si ten, ktorý  by v prípade 50%-ného poklesu na akciových troch spanikáril, vyber si radšej konzervatívnejšiu cestu a použi niektoré kroky popísané vyššie.

Vždy pripravený!

A čo z toho celého vyplýva? Mal by si sa minimálne zamyslieť nad svojou emočnou odolnosťou v prípade veľkých finančných kríz, tiež by si si mal dať záväzok intenzívne pracovať na budovaní svojej železnej rezervy (ak ju ešte nemáš) a zvážiť rozšírenie svojho investičného portfólia aj o iné možnosti, než sú akcie a bezpečné dlhopisy. Nikto nevie, kedy príde ďalšia kríza, a čo prinesie. Rozhodne však nie je na škodu byť na ňu pripravený, napr. s nami GOLDSIDE.

Ako sa stať investorom v GOLDSIDE?

V GOLDSIDE chceme ľudom sprístupniť a predstaviť svet investícií. Chceme stále zjednodušovať investovanie do fondov, aby bolo prístupné pre všetkých, ktorým záleží na zveľaďovaní svojho majetku. Ak ste sa rozhodli stať sa úspešným investorom, vyplňte tento formulár.
[contact-form-7 id=”599″ title=”Goldside_hlavny formulár”]