+ 421 2 321 484 00 info@ribsk.eu

Dnes z každej strany počúvame, aké dôležité je v produktívnom veku si časť zo svojho príjmu pravidelne odkladať. Ideálne je svoje úspory uložiť do takých produktov, ktorých cieľom je ich uchovať, v lepšom prípade zhodnotiť.

Dôvodov na finančné zabezpečenie máme niekoľko. Niekto si chce vytvoriť rezervu na horšie časy, iný si zase chce zabezpečiť vyššiu životnú úroveň v dôchodkovom veku. Dobrou správou je, že finančná gramotnosť obyvateľstva postupne stúpa, i keď, mohla by aj rýchlejšie. Prejavuje sa vo zvýšenom záujme klientov o jednorazové aj pravidelné investovanie.

Medzi Slovákmi sú veľmi obľúbené

Ak sme teda v bode, že máme čo investovať, nastáva druhý krok, a to do čoho investovať. Odpoveď na túto otázku môžete hľadať buď so svojim poradcom alebo sa v ponuke investičných príležitostí odhodláte zorientovať sami. Určite však skôr či neskôr narazíte na pojem realitné fondy, ktoré sú medzi slovenskými investormi veľmi obľúbené.

Fond alebo bežný účet?

Popularitu realitných fondov dokazuje aj objem spravovaného majetku (pozrite sa na náš GOLDSIDE Real Estate Fund). Za posledných 5 rokov tento objem vzrástol o 89,7 %, pričom na konci roka 2019 prevyšoval úroveň 1,6 miliardy EUR (pre porovnanie, celý trh kolektívneho investovania vzrástol za rovnaké obdobie o 53,7 % a dosiahol objem 9,6 miliardy EUR).

Avšak na druhej strane, hodnota vkladov domácností na bežných účtoch je aktuálne 38 miliárd EUR. Ak si tieto dve sumy porovnáme, je jasne vidieť, že stúpajúca tendencia finančnej gramotnosti Slovákov ešte neskončila. Pri dnešných podmienkach (inflácia 3 %, úrok 0 %) je držanie veľkého objemu úspor na bežnom účte nevýhodné.

Máte možnosť podieľať sa na niečom veľkom

Úlohou realitného fondu je priniesť investorom výnos z realitného trhu. Ak by ste zainvestovali napríklad priamo do obchodného centra, výrobnej haly či komplexu kancelárskych budov, stálo by vás to niekoľko miliónov EUR. To je vo väčšine prípadov pre klienta nedosiahnuteľné, pretože jeho úspory na to nepostačujú. Investovanie do nehnuteľností pomocou realitného fondu je preto jedinou možnosťou, ako sa môžete podieľať na príjmoch z prenájmu konkrétnych nehnuteľností. Investovať u nás môžete už od 20 EUR.

Poďme sa spolu pozrieť, prečo sa do realitného fondu oplatí investovať:

  1. Právna bezpečnosť: Nemáte žiadne starosti s právnymi otázkami ohľadom kúpy, predaja alebo prenájmu nehnuteľností.
  2. Pohodlnosť: Nemusíte si lámať hlavu nad lokalitou či spôsobom financovania. Všetko môžete zariadiť a následne sledovať z pohodlia svojej obývačky.
  3. Riziko: Je znížené na prijateľnú úroveň. Majetok fondu sa vám rozloží do rôznych finančných nástrojov.
  4. Likvidita: Realitný fond by primárne nemal slúžiť ako zdroj peňazí v čase náhlej potreby. Investícia do realitného fondu je však veľmi likvidná, čo znamená, že klient sa k svojim peniazom dostane za veľmi krátky čas.
  5. Stabilita: Nehnuteľnosti sú aktíva s nízkym až stredným rizikom, ktoré majú investorom priniesť stabilný a dlhodobý výnos.
  6. Náklady: Správca realitného fondu nepracuje zadarmo, no v porovnaní s priamou investíciou do nehnuteľností sú náklady investora nízke.
  7. Inflácia: Investovaním do realitného fondu by ste mali uchrániť svoje peniaze pred znehodnotením. Jeho očakávaný výnos je totiž vyšší než miera inflácie. Realitné fondy sú teda vhodným nástrojom na ochranu pred znehodnotením peňazí. Chránia sa pred ňou napríklad tým, že s nájomcami svojich objektov uzatvárajú nájomné zmluvy s nájomným, ktoré je upravené o medziročnú úroveň inflácie.
  8. Dane: Pri investovaní do podielových fondov platí, že o zdanenie výnosov sa postará správcovská spoločnosť. Zo strany klienta tak už nie sú vyžadované žiadne ďalšie kroky.

V ďalších blogoch si uvedené vlastnosti realitného fondu detailnejšie popíšeme. Je dôležité uvedomiť si, že neexistuje niečo ako ideálna investícia, teda kombinácia vysokého výnosu, nízkeho rizika a vysokej likvidity. Aj pri realitných fondoch musíte počítať s určitými nevýhodami či obmedzeniami. Určite ich nebudeme skrývať alebo zamlčovať. Zodpovedný klient o nich pred samotnou investíciou potrebuje vedieť. Zároveň však veríme, že výhody investovania do realitných fondov prevažujú a mali by byť súčasťou investičného portfólia každého klienta.

Ako sa stať investorom v GOLDSIDE?

V GOLDSIDE chceme ľudom sprístupniť a predstaviť svet investícií. Chceme stále zjednodušovať investovanie do fondov, aby bolo prístupné pre všetkých, ktorým záleží na zveľaďovaní svojho majetku. Ak ste sa rozhodli stať sa úspešným investorom, vyplňte tento formulár.
[contact-form-7 id=”599″ title=”Goldside_hlavny formulár”]