+ 421 2 321 484 00 info@ribsk.eu
Priznávam, nie je to obvyklá téma pre správcu podielových fondov. Internet ako aj printové médiá sú plné článkov o tom, ako je potrebné investovať, a že by to mal robiť každý. Až natoľko, že možno stojí za úvahu pozrieť sa na veci z opačného uhla. Možno sú práve vaše individuálne životné okolnosti také, že investovanie do fondov nie je najlepší nápad. Áno, môžete sa nazdávať, že správca podielových fondov by mal chcieť, aby mu svoje úspory zverili úplne všetci. Alebo by nám malo byť jedno, kto a prečo investuje do našich fondov. Hlavne že nám zverí peniaze do správy. Skutočnosť je ale na míle vzdialená od týchto domnienok. Dlho sme totiž rozmýšľali, pre koho by sme chceli naše fondy vytvárať a spravovať a aký charakter majú mať naše produkty.
Ako vedľajší produkt týchto úvah sa nám však trochu paradoxne vykryštalizovali univerzálne dôvody a okolnosti, za ktorých by ľudia naozaj nemali investovať do fondov, alebo fondy pre nich nemusia byť to najlepšie riešenie. Poďme sa teda spolu pozrieť, či sa to náhodou nevzťahuje aj na vás.

Očakávate významné výdavky alebo veľké zmeny v blízkej budúcnosti

Ak vás v nie príliš vzdialenej budúcnosti čakajú výdavky, ktoré významne zasahujú do výšky vašich úspor (napríklad rekonštrukcia, kúpa auta alebo bytu, náklady na medicínske zákroky a podobne), v tom prípade nie ste vhodný kandidát na zainvestovanie do podielových fondov. Hodnota vašich investícií vo fondoch môže totiž kolísať, v určitých prípadoch aj významne. Ak už úspory vo fondoch máte a viete, že ich zanedlho budete potrebovať, je vhodné zvážiť odpredaj fondov. Vaša schopnosť ustáť očakávané výdavky by mala byť prioritou pred potenciálnym ziskom. Ak zostane rekonštrukcia bytu stáť v polovici kvôli chýbajúcim peniazom, alebo sa budete musieť kvôli nedostatočnej výške úspor zadlžiť, určite nebudete nadšení. Rovnaký meter platí na očakávané vážne životné zmeny a udalosti. Neriskujte zbytočne.

Milujete vzrušenie z impulzívnych nákupov

Niektorí ľudia jednoducho milujú nakupovanie, či už cez internet alebo v kamenných obchodoch. Mnohí chodia do nákupných centier, či prezerajú e-shopy len tak. Pretože ich to baví a občas objavia nejaké výhodné zľavy, alebo sa nechajú inšpirovať. Ak však patríte k ľudom, ktorí idú do elektro po nové batérie do diaľkového ovládania a prídu domov s obrovským televízorom za 4000 EUR, alebo sa každý mesiac zabudnete v módnych butikoch a prídete domov ovešaní ako vianočný stromček, mali by ste spozornieť. Ak si robíte radosť nákupmi na internete a účet za ne dosahuje často násobky vášho mesačného príjmu, opatrnosť je tiež rozhodne na mieste. Hovorím o situáciách, ktoré spôsobujú, že ľudia nakupujú impulzívne (bez rozmyslu) a často sa pritom zadlžujú. Úroky z týchto dlhov sú pritom často omnoho vyššie ako zisky, ktoré ľudia dosahujú investovaním. Nemá zmysel investovať vo fondoch s očakávaným výnosom 5% ročne a mať v rovnakej výške úver za 10% ročne. Prichádzate zbytočne o peniaze. Keď už pokušeniu neviete odolať, majte radšej dostatok peňazí na bežnom účte a míňajte iba toľko, koľko na ňom ušetríte.

Bojíte sa strát

Priznajme si to. Prakticky všetci žijeme s obavou v kútiku duše, že sa naše ťažko nazbierané úspory cez noc premenia na prach. Tá obava nie je úplne iracionálna, pretože moderný finančný systém stojí a padá na dôvere ľudí v inštitúcie a právo. A keď dôvera prestane existovať, nastáva všeobecná kríza. Ale s týmto rizikom musíme žiť všetci, čo sme súčasťou systému. Iný problém je, ak zle spávate už pri pomyslení, že sa hodnota vášho účtu môže znížiť a 5%-nú stratu považujete za katastrofu biblických rozmerov. Je prekvapivo mnoho ľudí, ktorí považujú ochranu svojho nadobudnutého majetku za absolútne primárny cieľ svojho snaženia v oblasti financií.
Tí znalejší z nich však zároveň vedia, že nemôžu očakávať výnosy bez rizika a sú spokojní, keď sa celková hodnota ich majetku medziročne nemení. Výnosy neočakávajú, pretože výnosy sú odmenou za podstúpenie rizika. Ak ste takýto typ investora, podielové fondy vám veľmi neodporúčame. Teoreticky sa dajú nájsť aj také, ktoré investujú veľmi konzervatívne, ale nakoniec sa pri nich stále vystavujete nejakému druhu investičného rizika a tiež poplatkom. A spať dobre asi aj tak nebudete.

Sľubujete si od investovania vo fondoch vysoké výnosy

Nahovoril vám finančný poradca, že váš fond môže zarobiť desiatky až stovky percent ročne? Počuli ste vábivé marketingové sľuby a analýzy platených analytikov vykresľujúce potenciálne astronomické zisky fondu? Ak je to realita vo vašom živote, je otázkou, aké riziko vlastne podstupujete. Ak niečo vyzerá príliš dobre na to, aby to bola pravda, často je to naozaj až príliš dobré na to, aby to bola pravda. Žiaden človek nevie sľúbiť človeku také vysoké výnosy, ako človek, ktorý to nemyslí čestne a úprimne.

Máte veľa času a veľa peňazí a kapitálové trhy sú vašim koníčkom

Áno, aj na Slovensku už máme ľudí, ktorí spadajú do tejto kategórie. Nie sú ich stovky tisíc, ale nie je ich až tak málo a ich počet neustále rastie so zvyšujúcou sa životnou úrovňou a finančnou gramotnosťou Slovákov. Tento typ investora preferuje prístup „urob si sám“. Či je úspešnejší alebo menej úspešný v porovnaní s investovaním vo fondoch nie je pre takéhoto investora také dôležité ako fakt, že má svoj finančný osud vo vlastných rukách. Títo ľudia fondy prakticky nepotrebujú a keď už, vyberajú si iba pasívne riadené indexové fondy. Platí však tiež, že dosť neskúsených ľudí sa snaží o aktívne obchodovanie na kapitálových trhoch. Najmä v prípade špekulatívneho obchodovania akcií, mien a iných rizikových nástrojov to však poväčšine nekončí dobre. Ako som spomínal, je to najmä pre ľudí, ktorí majú čas, peniaze a skúsenosti. Tak teraz už viete, pre koho fondy nie sú veľmi vhodné. Ak ste sa vo vyššie uvedených bodoch našli, nezúfajte a dajte si poradiť od šikovného poradcu. Ak ste sa nenašli a ešte nemáte zainvestované, tak by ste to mali čím skôr napraviť. Ak úspory nemáte, prečítajte si blog Ako sa naučiť zbohatnúť a možno zistíte, že to vôbec nie je náročné. Prajem vám veľa úspechov pri zveľaďovaní vašich úspor.